Jaká znáte BOJOVÁ UMĚNÍ?

Bojové sporty – známe je všichni, a to hlavně z filmů nebo televizních seriálů, kde postavy jako Jackie Chan nebo Bruce Lee zázračně lehce přemůžou protivníka bez použití zbraně nebo jen s jakousi holí nebo nunčakem. Vůbec přitom nezpůsobí žádný hluk. Tyto sporty, nebo možná spíš umění (tomu by odpovídal anglický termín martial arts) totiž vznikly dávno před vynálezem střelných zbraní, který vlastně nespravedlivě změnil poměr sil: místo toho, aby zvítězil ten silnější, rychlejší a obratnější, stačilo mít v ruce zbraň.

Bojové sporty a nejlepší bojová umění

Dodnes však jsou bojové sporty nenahraditelné, když jde o to čelit neozbrojenému soupeři, a dají se považovat za prostředek sebeobrany. Bojových sportů je dnes celá řada, a všechny mají jednu věc společnou: jejich původ je pro nás exotický, protože v naprosté většině pocházejí z Asie, ať už z Japonska, Číny, Koreje, Thajska nebo Filipín, ojediněle však třeba také z Brazílie nebo z Izraele. 

Náš text by měl poskytnout jakousi základní orientaci v tomto magickém světě bojových sportů a přiblížit zájemcům jejich základní charakteristiku a shody a rozdíly mezi jednotlivými směry.

Japonská bojová umění

Japonská bojová umění byla vytvořena v době feudálního Japonska jako prostředek boje o moc i individuální sebeobrany. Původně se využívala i ve válkách – všichni známe pověstné samuraje a nindži – dnes je jejich hlavním cílem sebepoznání a sebezdokonalování, dosažení tělesné a duševní harmonie. Samozřejmě se bojová umění dají využít, když jde o to zneškodnit protivníka v konfliktní situaci bez zbytečné agrese. Jsou dodnes považována za nejlepší bojová umění.

SUMÓ

Toto japonské bojové umění má tisíciletou tradici a velmi přísná pravidla a rituály. Cílem zápasu sumó je vytlačit soupeře z vymezeného prostoru nebo ho donutit dotknout se země jinou částí těla než chodidly. Sumó se stalo japonským národním sportem a nikdy se nerozšířilo mimo hranice Japonska. Pro zápasníky sumó je také charakteristická vysoká hmotnost, k jejíž dosažení slouží speciální strava. Zápasník s mnohem vyšší vahou však nemusí nutně vyhrát, vítězí obratnost.

KARATE

vzniklo také v Japonsku a jeho cílem je ubránit se protivníkovi. Toto bojové umění se tedy zaměřuje na sebeobranu a sebedisciplínu. Rozvíjí mrštnost, ale i týmovou spolupráci a sebedůvěru. Zbraně se v něm nepoužívají, pracuje se pouze s tělem a využívají se především ruce a nohy.

JIU JITSU

má své kořeny opět v Japonsku. Dá se v něm bojovat ve stoje i na zemi. V jeho původní formě se využívají i zbraně: krátká hůl, teleskopický obušek, nůž. Kromě úderů a bloků se tedy používají i hody a páčení.

Mezi dnes nejpopulárnější formy jiu jitsu patří brazilské jiu jitsu, které se z toho původního vyvinulo prostřednictvím juda a převzalo i některé znaky z Afriky.

JUDO

má svůj původ rovněž v Japonsku, a tentokrát známe i jeho zakladatele, profesora jménem Džigoro Kano, který stanovil jeho základy koncem 19. století. Vycházel přitom hlavně z jiu jitsu. Stejně jako karate, i japonské bojové umění judo slouží především k sebeobraně.

AIKIDO

patří mezi nejmladší japonská bojová umění, vzniklo až v roce 1925 na základě mnohem starších bojových technik. Usiluje o koordinované využití  vnitřní energie člověka a  požadavků a okolností boje. Aikido neklade důraz na svalovou sílu, a proto je vhodné i pro ženy, děti a starší adepty. Tento sport učí reagovat adekvátně v konfliktní situaci, zneškodnit útočníka bez zbytečné síly a agrese.

Čínská bojová umění

KUNG -FU

se v Číně nazývá wu šu. Je tedy původem z Číny a na rozdíl od některých bojových sportů má i filosofický a medicínský základ. Udržuje fyzickou i mentální zdatnost a léčí i utužuje zdraví těla i ducha. Trénink kung-fu vyžaduje disciplínu, vytrvalost a píli. Učí se zde základy sebeobrany a procvičují se sestavy, které se dají použít v bojových situacích.

Bojová umění Shaolinu

Kung-fu se řadí také mezi bojová umění Shaolinu. Klášter Shaolin je známý tím, že se mniši z tohoto chrámu věnovali bojovým uměním a vytvořili shaolinskou školu kung-fu. Dnes už jde spíše o turistickou atrakci a téměř se vytratila jeho původní duchovní podstata. 

WING CHUN

je nejmladším stylem čínského kung-fu. Legenda praví, že tento styl vytvořila mniška ze Šaolinského kláštera Ng Mui, která se snažila vyvinout takový bojový styl, který by umožnil slabším lidem ubránit se silnějšímu protivníkovi. Jméno toto bojového umění nakonec získalo po jedné žákyni – Wing chun, v překladu krásné jaro.

Bojové umění dalších zemí

TAEKWONDO

nebo také “umění neozbrojeného boje” vzniklo v Koreji. Je to sebeobrana, kdy se jako zbraně využívají pěsti, klouby,  kolena a lokty, prsty a především nohy, ale i hlava. Důležité jsou i  morální hodnoty: zdvořilost, čestnost, vytrvalost a sportovní duch. Adepti si mohou vybrat z několika disciplin: sebeobrana, zápas, souhrnná cvičení, přerážení.

MUAY THAI

Ačkoliv má tisíciletou tradici, není tak známé jako jiné bojové sporty. Pochází z Thajska a jedná se o velmi tvrdý sport známý také jako thajský box. Je vysoce kontaktní a využívá celé tělo: pěsti, klouby, nohy, kolena… Tento sport je fyzicky i psychicky velmi náročný. Učí respektu, obratnosti, fyzické zdatnosti, ale i zvládání vlastní agresivity. Je také vynikajícím prostředkem sebeobrany.

Ruské bojové umění – SYSTEMA

je ruský volný styl boje a zároveň ucelený výchovný a vzdělávací systém. Vznikl v dobách Sovětského svazu a je založen na využití síly a váhy protivníka k jeho vlastní prohře. Rozvíjí fyzickou i psychickou stránku člověka. Ruské bojové umění Systema je oblíbené u ruských speciálních jednotek.

Filipínské bojové umění

z Filipín pocházejí tři základní bojové styly – KALI, ESKRIMA a ARNIS. Hlavními zbraněmi, které filipínské bojové umění využívá, jsou krátká ratanová tyč, nůž, ale i dlouhá tyč nebo meč či mačeta. Zbraně se mohou používat zvlášť, ale i v páru. Účinné jsou ale i techniky beze zbraně.

Izraelské bojové umění – KRAV MAGA

Krav maga je boj tváří v tvář a zároveň nejúčinnější sebeobranný systém na světě. Má kořeny v Československu a vymyslel ho Imi Lichtenfeld z Bratislavy. Protože byl původem Žid, musel v roce 1940 emigrovat do Palestiny a tam začal s výcvikem izraelských bojových sil. Postupem času se tedy toto izraelské bojové umění rozšířilo i do americké a belgické armády a pak dál k širší veřejnosti. Tento systém sebeobrany je velmi účinný na rychlé vyřízení protivníka.  Učí například i to, jak se ubránit proti střelné zbrani, ale také jak konfliktům předcházet.

Smíšená bojová umění – MMA

Tento plně kontaktní bojový sport vznikl na konci 20. století v Brazílii. Bojuje se bez využití zbraní a spojuje různé techniky z dalších bojových sportů a umění. Smíšená bojová umění se zkráceně nazývají MMA z anglického Mixed Martial Arts. Původně měl tento sport hodně kritiků, protože se zdálo, že jde o boj bez jakýchkoliv pravidel. Dnes na něj již tak kriticky nahlíženo není a těší se velké oblibě.

Bojové umění s tyčí, bojové umění s mečem

Ve většině bojových sportů jsou zbraně zakázány, ale někdy je možné využít k boji tyč nebo meč. Většinou se používá středně dlouhá tyč, kterou může bojovník v případě nouze vyměnit i za klacek, deštník nebo cokoliv, co má právě po ruce. 

Bojové umění s tyčí je například:

  • Umění boje s krátkou holí – DŽÓDŽUCU
  • Umění boje se středně dlouhou tyčí – HANBO-JITSU
  • Umění boje s dlouhou holí – BÓDŽUCU, HANBO-JITSU

Bojové umění s mečem je například:

  • KENDO KATA – cvičení naučených sestav, bez chráničů. S reálnými nebo dřevěnými meči.
  • ŠINAJ KENDO – kontaktní trénink bojového umění, při kterém se používá šinaj – bambusový meč

Jak se naučit bojové umění doma?

Pokud přemýšlíte, jak se naučit bojová umění doma, zkuste to ještě přehodnotit! 🙂  Raději se přihlaste do našich kroužků – bojová umění Olomouc. Seznámíte se s novými lidmi, kteří mají stejné zájmy. Budete pod dohledem zkušeného trenéra a v bezpečí vybavené tělocvičny. Nabízíme také bojová umění pro ženy i děti.

Nejvhodnější bojová umění pro ženy jsou například:

  • Aikido
  • Krav maga
  • Kondiční box a fitbox
  • Thajský box pro ženy (Muay Thai)

Bojové sporty Olomouc

Japonská bojová umění? Čínská bojová umění? Pokud vás některý bojový sport z našeho seznamu zaujal, podívejte se také na naši nabídku kroužků a přihlaste se na bojové sporty Olomouc u nás v Jump Academy.

Připravovaná bojová umění v Jump Academy Olomouc: